top of page

Suyun Kimyasal Limitleri

Su, ucuz ve kolayca bulunabilir olmasına rağmen, aynı zamanda motor soğutma sistemleri içindeki paslanmanın da temel sebebidir.


Isıtıldığı zaman su önemli oranda çözünmüş oksijen çıkarır, ancak soğuduğu zaman taze oksijeni tekrar içine alır. Bu döngü, genleşme odası olmayan klasik araçlarda vurgulanan, devamlı bir paslanma döngüsüne yol açar.

Su aynı zamanda, sertlik tuzları (kireç kalıntıları v.b.) gibi çözünmüş katıların varlığı durumunda bir elektrolit olarak işlev görür. Bu, yüksek asallıktaki metallerin düşük asallıktaki metallere kendilerini feda ettiği galvanik paslanmayı arttırır ve erezyon ortaya çıkar. 

 

Paslanma önleyici formüller yıllar boyunca birçok kez değişmiştir, ancak her zaman iyiye doğru değil Nitrat, silikat, borat ve azol bazlı ürünler uzun yıllardır mevcut, Organik Asit Teknolojisi (OAT) önleyiciler daha yakın zamanlarda ortaya çıkıyor. OAT formülleri sıklıkla 1-2 yıl ömürlü standart antifriz formülleri ile karşılaştırılarak beş yıllık ömürlerine dayalı, “Uzun-Ömürlü” diye damgalanıyorlar. 
 

OAT-EG-Su karışımları günümüzde birçok yeni araba motorunda kullanılıyor olmalarına rağmen, daha eski araçlarda ve ağır iş dizel motorlarda daha başarısız oldukları kanıtlanmıştır. OAT bazlı ürünleri birkaç yıl denedikten sonra çoğu ağır iş makinaları ve filo operatörleri nitrat ve/veya Karma OAT (KOAT) formüllerine dönmüşlerdir. Bu dönüşünün bir sebebi de OAT formüllerinin gömlek oyuklaşmasına karşı az koruma sağlamalarıydı. 
 

Etkili önleyici düzeylerini korumak için sıklıkla Tamamlayıcı Soğutucu Katkısı ile retro-dozlama gereklidir. Tamamlayıcı Soğutucu Katkılarının az ya da fazla dozlanması, bunun hızlanmış paslanma oranlarına, silindir gömleği oyuklaşmasına ya da radyatör kanallarının pıhtılaşmış kalıntı ile tıkanmasına yol açması yaygındır. 
 

EVANS Susuz Radyatör Sıvıları oksijen içermez ve su bazlı soğutucular ile karşılaştırıldıklarında kötü iletkenlerdir. Sonuç olarak metal paslanması ve soğutucu bozulması ortadan kaldırılmıştır. Bu sebeplerden ötürü EVANS Susuz Radyatör Sıvısı hayat boyu olarak düşünülebilir!

bottom of page