top of page

Su Yok Problem Yok

Su harika bir içecek ancak motor soğutmak için ideal değil.

 

Motorlarda ilk kez 100 yıl önce kullanılmış, su bazlı soğutucuların içsel olarak uzun vadede güvenilirliği etkileyen, bakım masraflarını artıran ve genelde motorun performansını kısıtlayan fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip olduğu evrensel olarak kabul ediliyor.

 

İmalatçılar ve otomobil örgütleri suyun motorlarda meydana gelen arızaların %60’ına sebep olduğunu ve geri dönülemez bozulmaların %40’ının nedeni olduğunu kabul ediyorlar. Yeni motorlarda içeride meydana gelen hasar uzun süre fark edilmezken aşınma, çukurlaşma ve dairesel basınçlandırmanın toplam etkisi zamanla gitgide daha görünür hale gelmektedir. Yıllar boyunca motor tasarımcıları ve anti-friz hazırlayıcıları bir yandan suyun ortaya çıkardığı dezavantajları ortadan kaldırmaya çalışıp bir yandan suyu kullanmaya devam ettiler. Bunun temel sebeplerinden biri başka bir alternatif olmamasıydı. Susuz Radyatör Sıvısı sistem tasarımcısı Jack EVANS da yıllar boyunca suyun kısıtlı özellikleri ile uğraştı ve yeni bir çözüm bulma konusunda kararlıydı. Nihayet 1993 yılında Jack aşınmayı, aşırı ısınmayı engelleyen, sistem basıncını ciddi derecede azaltan ve ısı transferi eşitliğini muhafaza eden bir sentetik soğutucu yarattı.

 

Son 25 yılda EVANS Susuz Radyatör Sıvıları denendi ve OEM (Orijinal ürün üreticileri), gemi operatörleri, yarış takımları, profesyonel otomobil restore edenler, süper otomobil üreticileri, tesis operatörleri, ağır iş makinası kullanıcıları ve otomobil severler tarafından güvenirliliği artırmak ve maliyetini azaltmak üzere kullanıldı. EVANS Radyatör sıvısının yüksek kaynama noktası da motor tasarımı ve performansın gelişimine yardımcı olmakta, ekonomiye destek vermektedir.

 

EVANS ürünlerinin zehir içermediği ve değiştirilmeden 20 yıldan fazla ömrünün olduğu kanıtlanmıştır.  Motorunuzu koruyan ve ömrünü uzatan çevre dostu bir soğutucu arıyorsanız lütfen okumaya devam ediniz…

 

 • Su bazlı soğutucuların her 1 ila 3 yılda bir boşaltılıp yenilenmesi gerekir, çünkü zamanla aşınma inhibitörleri bozulur (oksijen ve galvanik faaliyet neticesinde bozulur).

 

 • EVANS’ın asgari 20 yıllık ömrü kanıtlanmış olup motorun ömrü boyunca kullanılabildiği söylenebilir. Eğer soğutucu kalitesi düşükse (ucuz), uygun değilse ve gerekli periyotlarla yenilenmezse oksidasyon ve galvanik aktivite sonucu aşınma kısa sürede motoru kullanılamaz hale getirecektir. BTC Deneme Danışmanlık Grubuna (BP, Shell, Arteco vs.) göre motor hasarlarının %60’ı soğutma sistemindeki arızalardan meydana geliyor. Yani denebilir ki ‘Su bazlı soğutucuların yarattığı sorunlar bilinmekte olup kapsamı oldukça geniştir.

 

 • EVANS muhtevasında su bulundurmaz motorun içinde oksitlenmez ya da galvanik aktiviteyi desteklemez yani bütün aşınmaları tamamen ortadan kaldırır.

 

 • Su 0C derecede donar, bu yüzden su bazlı soğutucuların kış aylarında donmayı engellemek için yeterince anti-friz içermeleri gerekir (bu da genelde%30 - %50 oranında Zehirli Etilen Glikoldür). Eğer anti-friz bileşeni zaman içerisinde bozulur ve özelliğini kaybederse ciddi bir donma hasarı görülebilir.

 

 • EVANS -40C dereceye kadar dayanıklı doğal anti-friz bileşenleri içermekte olup soğutma sistemi içerisinde bozulmaz ve zehir içermez. Bu yüzden her kış motorunuzu açıp anti-frizi yenilemenize glikol seviyesi kontrolu yapmanıza gerek kalmaz.

 

 • Normal atmosfer koşullarında (deniz seviyesinde) su 100C derecede buharlaşır. Etilen glikol anti-frizle suyu %50-50 karıştırmak kaynama noktasını 103C dereceye yükseltir. Yay yüklü bir kap yerleştirmek basıncı ve dolayısıyla soğutucunun kaynama noktasını yükseltir. Tipik bir 1 barlık (14.5 psi) basınç kapı teorik olarak 50-50 oranında hazırlanmış bir soğutucunun kaynama noktasını 123 dereceye yükseltir ki bu da kaynamayı engellemek için yeterlidir. Gerçekte soğutucu sistem içindeki basınç damlaları yanma noktasına yakın son derece yüksek sıcaklıkta metalle bir araya geldiğinde soğutucu kaynar ve buhar cepleri oluşur. Buhar verimsiz bir ısı aktarım aracıdır ve belli bir bölgede biriktirilen aşırı ısınma genelde ön ateşleme, detonasyon, fazladan yakıt tüketimi ve düşük güç performansına yol açar. Buhar cebi meydana geldiğinde hemen yoğunlaşmaz ve tam bir hararete, piston kenarı sürtülmesine, silindir kapağının yamulmasına ve nihayetinde bütün motorun bozulmasına sebep olabilir. 

 

 • EVANS’ın kaynama derecesi 180C derecenin üstündedir (191C), bu da motor içerisinde buharlaşmasını veya kaynamasını engeller. Tüm motor yükleri altında sıvı kalan EVANS etkin bir ısı transferini mümkün kılar. EVANS’la doldurulan motorlar genel olarak su bazlı soğutucu kullanılan motorlara kıyasla soğutma sıvısı 3 - 7 derece daha yüksek ısıda çalışır, ancak genel ısı transferi ve motor performansı buhar ceplerinin ortadan kaldırılması vasıtasıyla geliştirilir motorun metal aksamlarının ısıları ile yağ harareti düşük kalır.

 

 • Su bazlı soğutucular yeterli ısı ve basınç düşüşünün oluşması durumunda buhara dönüşür. Buhar baloncuklarının sıvı içerisinde hızla meydana gelmesi Kavitasyon olarak bilinir. Eğer bölgesel basınç hızlı bir şekilde artarsa buhar baloncuğu güçlü bir şekilde patlar, bu kuvvet metali aşındırmaya yeterlidir. Hızlı kavitasyon silindir gömleklerindeki aşınmanın temel sebebi olup aşınma ciddi hasarlara sebep olabilir. Silindir gömlekleri ana gövde içerisinde yapıldığı için kavitasyonun olup olmadığını görmek imkânsızdır. Ne var ki bazı büyük dizel motorların sökülebilir (ıslak) silindir gömlekleri vardır, bunlar aşınma sebebiyle sık sık sökülür ve delikli şekilde aşınma görülür. Benzer bir arıza pompa odacıklarında ve ilgili çarklarda da görülebilir. Pompa ve devir daim pervanesi aşınması soğutucu akım miktarını azaltır ve aşırı ısınmayı artırır.

 • EVANS radyatör sıvıları su bazlı sıvılar ile karşılaştırıldığında çok düşük buhar basıncına sahiptir, bu da kavitasyon ve buna bağlı aşınmaların görülme olasılığını azaltır. Artık SAE tarafından kabul edilen John Deere kavitasyon testinde EVANS John Deere’in eski su bazlı soğutucusuna nazaran silindir gömleği aşınmasını %90 oranında azaltmıştır.

 

 • Su sıcaklığı arttıkça yüksek buhar basıncı oluşturur  (100C derecede yaklaşık 1 bar - 14.5 psi). Bu basınç tüm soğutucu sistem bileşenleri, özellikle de hortum, pompa contası ve radyatör derzleri üzerinde içsel bir baskı yaratır. Motor soğuduğunda basınç düşer, bu süreç dairesel olup kendini tekrar eder, bu da genelde motorun aşırı yorulmasına ve bileşenlerin bozulmasına sebep olur: patlayan hortumlar ve radyatör contaları gibi.

 

 • EVANS susuz radyatör sıvılarının yarattığı düşük buhar basıncı radyatörü ve genleşme  kabının kapağını motor çalışırken kolayca açmayı mümkün kılar ve hortum, devir daim pompa contası ve radyatör derzi üzerindeki basıncı azaltır, bu sayede çalışma ömrünü uzatır ve bozulmaların önüne geçer.

   

bottom of page