top of page

Su Yok Erozyon Yok

Su motor soğutma sistemi içinde akarken birçok engel ve kısıtlamaya maruz kalır. Ortaya çıkan türbülans basınçta hızlı değişimler yaratarak ufak su bölümlerini buharlaşmaya zorlar. Bu işlem sıvıda “kavitasyon kabarcıkları” denilen boşluklar yaratır.

 

Basınç normale dönerken kabarcıklar çevrelerindeki metal üzerinde delikler açacak büyüklükte kuvvetler yaratarak çökerler. EVANS Susuz Radyatör Sıvıları sudan çok daha yüksek bir buhar basıncına sahiptir ki bu onun türbülanslı basınç değişimlerine maruz kaldığında buharlaşma ihtimalinin çok daha az olduğu anlamına gelir (%75 - 80 oranında). John Deere adına SouthWest Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan testler sonucunda EVANS Susuz Radyatör Sıvıları hiçbir su bazlı soğutucunun elde edemeyeceği sonuçlara ulaşmıştır. 

 

ASTM international tarafından onaylanan 250 saatlik motor dinamometre testi kavitasyon aşınması sonucu silindir gömleğinde oluşan oyuklaşma miktarını ölçmüştür.  Deneme döneminde birçok soğutucu test edilmiştir ve sonuçlar susuz motor soğutucuyu kullanıldığında %75’e kadar daha az

oyuklaşma oluştuğunu teyit etmiştir.

 

 

bottom of page