top of page

Önemli Soru?

 

S. Suyla ilgili sorun nedir ve niçin EVANS'a geçmeliyim?

 

Bu çok yönlü bir cevap gerektiren kilit bir soru ve 10 dakikanız varsa okumaya değer bir cevabı da var.

 

Su harika bir içecek ancak motor soğutmak için ideal değil.

 

Motorlarda ilk kez 100 yıl önce kullanılmış, su bazlı soğutucuların içsel olarak uzun vadede güvenilirliği etkileyen, bakım masraflarını artıran ve genelde motorun performansını kısıtlayan fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip olduğu evrensel olarak kabul ediliyor.

 

İmalatçılar ve otomobil örgütleri suyun motorlarda meydana gelen arızaların %60’ına sebep olduğunu ve geri dönülemez bozulmaların %40’ının nedeni olduğunu kabul ediyor. Yeni motorlarda içeride meydana gelen hasar uzun süre fark edilmezken aşınma, çukurlaşma ve dairesel basınçlandırmanın toplam etkisi zamanla gitgide daha görünür hale gelmektedir. Yıllar boyunca motor tasarımcıları ve anti-friz hazırlayıcıları bir yandan suyun sebep olduğu dezavantajları ortadan kaldırmaya çalışıp bir yandan suyu kullanmaya devam ettiler. Bunun temel sebeplerinden biri başka bir alternatif olmamasıydı. Soğutucu sistem tasarımcısı Jack EVANS da yıllar boyunca suyun kısıtlı özellikleri ile uğraştı ve yeni bir çözüm bulma konusunda kararlıydı. Nihayet 1993 yılında Jack aşınmayı, aşırı ısınmayı engelleyen, sistem basıncını ciddi derecede azaltan ve ısı transferi eşitliğini muhafaza eden bir sentetik soğutucu yarattı.

 

Son yirmi yılda EVANS susuz radyatör sıvıları denendi ve OEM (Orijinal ürün üreticileri), gemi operatörleri, yarış takımları, profesyonel otomobil restore edenler, tesis operatörleri ve otomobil severler tarafından güvenirliliği artırmak ve bakım maliyeti azaltmak üzere kullanıldı. EVANS soğutma sıvısının yüksek kaynama noktası da motor tasarımı ve performansın gelişimine yardımcı olmakta, ekonomiye destek vermektedir.

 

EVANS ürünlerinin zehir içermediği ve değiştirilmeden 20 yıl ömrünün olduğu kanıtlanmıştır. Yani motorunuzu koruyan ve ömrünü uzatan çevre dostu bir soğutucu arıyorsanız lütfen okumaya devam ediniz…

 

 • Su bazlı soğutucuların her 1 ila 4 yılda bir boşaltılıp tekrar doldurulması gerekir, çünkü zamanla aşınma inhibitörleri bozulur (oksijen ve galvanik faaliyet neticesinde bozulur).
 • EVANS’ın 20 yıldan fazla ömrü olduğu kanıtlanmış olup motorun ömrü boyunca kullanılabildiği söylenebilir. Eğer soğutucu kalitesi düşükse (ucuz), uygun değilse ve gerekli periyotlarla yenilenmezse oksidasyon ve galvanik aktivite sonucu aşınma kısa sürede motoru kullanılamaz hale getirecektir. BTC Deneme Danışmanlık Grubuna (BP, Shell, Arteco vs.) göre motor hasarlarının %60’ı soğutma sistemindeki arızalardan meydana geliyor. Yani denebilir ki ‘Su bazlı soğutucuların yarattığı sorunlar bilinmekte olup kapsamı oldukça geniştir.
 • EVANS motorun içinde oksitlenmez ya da galvanik aktiviteyi desteklemez yani bütün aşınmaları tamamen ortadan kaldırır.
 • Su 0C derecede donar, bu yüzden su bazlı soğutucuların kış aylarında donmayı engellemek için yeterince anti-friz içermeleri gerekir (bu da genelde %50 oranında Zehirli Etilen Glikoldür). Eğer anti-friz bileşeni zaman içerisinde bozulur ve özelliğini kaybederse ciddi bir donma hasarı görülebilir.
 • EVANS -40C dereceye kadar dayanıklı doğal anti-friz bileşenleri içermekte olup soğutma sistemi içerisinde bozulmaz ve zehir içermez. Bu yüzden her kış motorunuzu açıp anti-frizi yenilemenize gerek kalmaz.
 • Normal atmosfer koşullarında su 100C derecede buharlaşır. Etilen glikol anti-frizle suyu %50-%50 karıştırmak kaynama noktasını 103C derece yükseltir. Yay yüklü bir kapak yerleştirmek basıncı ve dolayısıyla soğutucunun kaynama noktasını yükseltir. Tipik bir 1 barlık basınç kapı teorik olarak 50-50 oranında hazırlanmış bir soğutucunun kaynama noktasını 123 dereceye yükseltir ki bu da kaynamayı engellemek için yeterlidir. Radyatör sistemi içindeki su yanma noktasına yakın son derece yüksek sıcaklıkta metalle bir araya geldiğinde kaynar ve buhar cepleri oluşur. Buhar verimsiz bir ısı aktarım aracıdır ve belli bir bölgede biriktirilen aşırı ısınma genelde ön ateşleme, detonasyon, fazladan yakıt tüketimi ve düşük güç performansına yol açar. Buhar cebi meydana geldiğinde hemen yoğunlaşmaz ve tam bir hararete, piston kenarı sürtülmesine, silindir başlığın yamulmasına ve nihayetinde bütün motorun bozulmasına sebep olabilir. Kulağa dramatik geliyor özellikle de harekete hazır bir motorun yanında duruyorsanız.
 • EVANS’ın kaynama derecesi 180C derecenin üstündedir, bu da motor içerisinde buharlaşmasını veya kaynamasını engeller. Tüm motor yükleri altında sıvı kalan EVANS etkin bir ısı transferini mümkün kılar. Genel ısı transferi ve motor performansı buhar ceplerinin ortadan kaldırılması vasıtasıyla geliştirilir.
 • Su bazlı soğutucular yeterli ısı ve basınç düşüşünün oluşması durumunda buhara dönüşür. Buhar baloncuklarının sıvı içerisinde hızla meydana gelmesi Kavitasyon olarak bilinir. Eğer bölgesel basınç hızlı bir şekilde artarsa buhar baloncuğu güçlü bir şekilde patlar, bu kuvvet metali aşındırmaya yeterlidir. Hızlı kavitasyon ve silindir gömlekleri yakınındaki baloncuk patlama süreci aşınmanın temel sebebi olup bu aşınma ciddi hasarlara sebep olabilir. Silindir gömlekleri genelde ana gövde içerisinde yapıldığı için kavitasyonun olup olmadığını görmek imkânsızdır. Ne var ki büyük dizel motorların sökülebilir (ıslak) gömlekleri vardır, bunlar aşınma sebebiyle sık sık sökülür ve oyuklar şekilde aşınma görülür. Benzer bir arıza pompa odacıklarında ve ilgili çarklarda da görülebilir. Pompa ve çark aşınması soğutucu akım miktarını azaltır ve aşırı ısınmayı artırır.
 • EVANS radyatör sıvıları su bazlı soğutucular ile karşılaştırıldığında çok düşük buhar basıncına sahiptir, bu da kavitasyon ve buna bağlı aşınmaların görülme olasılığını azaltır. Artık SAE tarafından kabul edilen John Deere kavitasyon testinde EVANS John Deere’in eski su bazlı soğutucusuna nazaran silindir gömleği aşınmasını %90 oranında azalttı.
 • Su sıcaklığı arttıkça yüksek buhar basıncı oluşturur 100 derecede yaklaşık 1 bar. Bu basınç tüm soğutucu sistem bileşenleri, özellikle de hortum, pompa contası ve radyatör derzleri üzerinde içsel bir baskı yaratır. Motor soğuduğunda basınç düşer, bu süreç dairesel olup kendini tekrar eder, bu da genelde motorun aşırı yorulmasına ve bileşenlerin bozulmasına sebep olur: patlayan hortumlar ve radyatör gibi.
 • EVANS radyatör sıvılarının yarattığı düşük buhar basıncı radyatörü ve genişleme şişesi kapağını motor çalışırken kolayca çıkarmayı mümkün kılar ve hortum, pompa contası ve radyatör derzi üzerindeki basıncı azaltır, bu sayede çalışma ömrünü uzatır ve bozulmaların önüne geçer.

 

 

 

S. Bir soğutucuda su olmasının kötü tarafları nelerdir?

A. Suyun kaynama noktası sadece 100 derecedir.

B. Motor suyun kaynama sıcaklığına çok yakın bir derecede çalıştığından (kaynama motor bloğu ve silindir kapağı arasında meydana gelir) bu durum soğutma sistemi içerisinde basınç oluşmasına sebep olur.

C. Suyun kaynama noktası soğutma sisteminin de bozulma noktasıdır.

D. Su buharının neredeyse hiçbir termal iletkenliği yoktur.

E. Su, soğutucu sistemi metallerine karşı agresiftir ve soğutucu sistem içerisinde birbirine benzemeyen metaller arasında elektroliz meydana gelmesine neden olur.

F. Su, her soğutma sistemi içinde aşınmayı hızlandıran oksijen içerir.

S. Motor Soğutma sisteminin temel özelliği nedir?

C. Motor bloğu, silindir kapağı gibi metal aksamların ısısını kontrol altında tutmaktır.

 

S. Pompa kavitasyonu nedir ve nasıl meydana gelir?

C. Radyatör devir daim pompasının hareketi pompa giriş bölgesinde düşük bir basınç yaratır. Pompa kavitasyonu kaynama noktasına yakın bir ısıya sahip olan soğutucunun düşük basınç alanıyla karşılaşıp pompa içerisinde birden buharlaşması ile oluşur. Pompa içindeki gaz cebi pompanın çalışmayı durdurmasına sebep olur ve böylece soğutma döngüsü de biter. Devir daim pompası kavitasyonu doğrudan doğruya soğutma sisteminin bir bütün olarak çökmesine yol açar, çünkü soğutucu sistemden çıkarılır ve buhar basıncı kapağın basınç salınım limitini aşar.

 

S. EVANS Susuz Radyatör Sıvısı pompa kavitasyonunu nasıl engelliyor?

C. Devir daim pompasının düşük basınç alanı hiçbir zaman ani buharlaşmaya sebep olacak kadar düşük değildir. Pompa hiçbir zaman buhara tabi hale gelmez ve soğutucuyu çok geniş sıcaklık aralıklarında pompalaya devam etme becerisine sahiptir.

S. Detonasyon nedir ve zararları nelerdir?

C. Eğer harareti yükseldiğinde aracınızdaki motorun içini görebiliyor olsaydınız, hararetin ürettiği buhar basıncının sıvıları metal yüzeylerden iterek uzaklaştırdığını ve bu yüzeyleri korumasız bıraktığını görebilirdiniz. Motorda aşırı hararet durumunda, metal yüzeylerdeki ısı aniden istenmeyen yüksekliğe çıkar ve detonasyona sebep olur. Detonasyon, normal ateşleme sonrası yanamamış olan yakıtın yüksek ısı sebebi ile ani ve fazla basınçla patlamasıdır. Bu ani basınç artışı bujinin ateşleme zamanından sonra oluşur ve metal yüzeylerde adeta çekiç darbesi gibi bir vuruntu oluşturur. Detonasyon, piston segmanlarında probleme; sübaplarda çatlaklara; bujinin seramiği ve elektrodunda hasara; silindir tepesinde aşınmaya, aşırı ısınmadan dolayı piston eteklerinde çizilmelere ve bütün bunun sonucu olarak su bazlı radyatör sıvısının hararetinin daha fazla yükselmesine sebep olur. Detonasyonun motorunuza verdiği zararları uzun uzun anlatabiliriz. Kısaca söylersek: Kontrol edilemeyen yüksek hararet ve oluşturduğu detonasyon motorunuz için çok kötüdür. Bütün bu kötü sonuçları EVANS susuz radyatör sıvısı kullanarak engelleyebilirsiniz.

 

S. Kaynama sonrası ne demektir?

C. Kaynama sonrası soğutucu kaynama noktasına yakınken basınç altındaki motorun durdurulması ve ısının silindir başlığında kalmaya devam etmesidir.Motorun çalışması durduktan sonra devir daim pompası soğutucuyu sistem içerisinde dolaştırmayı keser. Arta kalan ısı durgun haldeki soğutucuyu kaynatır bu da buhar basıncının kapağın basınç salınım miktarını aşmasına neden olur. Soğutucu böylece sistemin dışına çıkarılmış olur.

 

S. EVANS Susuz Radyatör Sıvısı kaynama sonrası olayını nasıl engelliyor?

C. Kapanma işleminden sonra çalışma sıcaklığı ile EVANS’ın kaynama noktası arasındaki büyük fark sayesinde soğutucu silindir başlığın metal parçalarından ısıyı emme becerisine sahip olur, kaynama engellenir ve soğutucuyu sistem dışına çıkaracak hiçbir basınç birikimi meydana gelmez. Silindir başlıkları üzerindeki gerilim de metal sıcaklıkları kontrol altında tutulduğundan engellenmiş olur.

 

S. EVANS Susuz Radyatör Sıvısı motor üzerindeki sıcak noktaların oluşmasını nasıl engelliyor?

C. Çalışma sıcaklığı ile EVANS’ın kaynama noktası arasındaki büyük fark, oluşan soğutucu buharının derhal yoğunlaşarak sıvıya dönüşmesini sağlayan bir ortam yaratır. Bu durumda buhar yalıtım bariyeri üzerinde toplanmaz ve sıcak metal ile sıvı soğutucu arasındaki temas her zaman muhafaza edilmiş olur. Metal ısıları her zaman kontrol altında tutulur.

 

 

S. EVANS Susuz Radyatör Sıvısı silindir kenarlığı kavitasyon aşınmasını nasıl engelliyor?

C. Silindir gömleklerinde kavitasyon aşınması su bazlı soğutucu sistemlerinde bir sorundur. Piston silindir içerisinde hareket ederken gömlek üzerinde titreşim olur. Gömleklerin soğutucu karşısındaki titreşimi alternatif olarak düşük ve yüksek basınç oluşturur. Düşük basınç esnasında ani buharlaşma vasıtasıyla oluşur. Daha sonraki yüksek basınç esnasında buhar silindir gömleği karşısında ortadan kalkar. Bu tekrar eden eylem silindir gömleği üzerinde bir etki yaratır ve kavitasyon aşınması meydana gelir. EVANS Susuz Radyatör Sıvısı ani buharlaşmaya imkan sağlayacak suyu içermediğinden silindir gömleği aşınması tehlikesi de ortadan kalkmış olur.

 

 

Özellikler…

S. EVANS Susuz Radyatör Sıvısı neden yapılıyor?

C. EVANS Susuz Radyatör Sıvısı susuz tescilli inhibitör paketi ile harmanlanmış zehir içermeyen sentetik sıvı olarak patentlenmiştir. MonoEthylene Glycol

 

S. EVANS Susuz Radyatör Sıvısıya anti-friz eklemem gerekiyor mu?

C. Hayır, EVANS Susuz Radyatör Sıvısı -40C dereceye kadar dayanıklı anti-friz içermektedir. -40C derece altında tamamen katılaşmaz genleşerek radyatör sistemine ve motor bloğuna zarar vermez. 

 

S. EVANS Susuz Radyatör Sıvısı zehirli mi?

C. Hayır EVANS zehirli değildir. EVANS Susuz Radyatör Sıvısı Evans patentli DeTox™ katkı maddesi içermekte olup EPA onaylı bir laboratuvar tarafından zehirsiz olarak sınıflandırılmıştır. Ne var ki tüm kimyasallarda olduğu gibi ağız yoluyla tüketilmemelidir. Çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız. Göz ve deri ile temas ettirmeyiniz. Temas halinde ellerinizi ve gözlerinizi su ile yıkayınız.

S. Kaynama noktaları nelerdir?

A. Deniz seviyesinde su (1 atm basınç) 100C derecede kaynar.

B. Deniz seviyesinde su 2 atm basınçta 121C derecede kaynar.

C. Deniz seviyesinde EGW (1 atm basınç) 106C derecede kaynar.

D. Deniz seviyesinde EGW 2 atm basınçta 121C derecede kaynar.

E. Deniz seviyesinde EVANS Susuz Radyatör Sıvısı (1 atm basınç) 180C üzerinde derecede kaynar.

 

S. EVANS Susuz Radyatör Sıvısı içerisinde katkı maddeleri su olmadan nasıl solüsyon içerisinde kalmaya devam ediyor?

C. EVANS Susuz Radyatör Sıvısı çözülmek ya da fonksiyonlu hale gelmek için suya ihtiyaç duyan hiçbir katkı maddesi içermemektedir.

 

S. EVANS Susuz Radyatör Sıvısını ömrü ne kadardır?

C. Ömür boyu, EVANS Susuz Radyatör Sıvısı motor su ile kirletilmediği sürece motorun ömrü boyunca kullanılabilecektir.

 

S. Yükseklik artınca kaynama noktasında ne gibi değişiklikler olur?

C. Yükseklik arttıkça kaynama noktası düşer.

 1. 1500 m. yükseklikteki su (0.83 atm basınç) 97C derecede kaynar.
 2. 1500 m. yükseklikteki EGW (0.83 atm basınç) 103C derecede kaynar.
 3. 1500 m. yükseklikteki EVANS Susuz Radyatör Sıvısı (0.83 atm basınç) 176C derecede kaynar.

 

S. EVANS Susuz Radyatör Sıvısı kullanmaya başlandığındaki depolama kapasitesi nedir?

C. Çalışma sıcaklığı ile EVANS’ın kaynama noktası arasındaki büyük fark su bazlı soğutuculara yönelik olarak tasarlanmış sistem içerisinde zaten var olan Depolama Kapasitesini ortaya çıkarır. Tüm çalışma koşulları altında ve sistemin basıncına bağlı olarak soğutucuyu suyun kaynama sıcaklığının altında tutmak üzere tasarlanmış tüm soğutucu sistemleri kapatıldıktan sonra EVANS Susuz Radyatör Sıvısı ile birlikte bu gereksinimlerden kurtulmuş olur. Sıcaklık daha yüksek olduğunda suyun kaynama noktasının düşük olmasından kaynaklı hiçbir bozulma görülmez. 38 derecelik bir ortamda (motor kaputu altında) 121 derecedeki bir radyatör, 104 derecedeki bir radyatöre göre %25 daha fazla dış ortama ısı taşıyacaktır.

S. Soğutma sistemimde öncekiyle aynı hacimde EVANS Susuz Radyatör Sıvısı mı kullanmam gerekiyor?

 

C. Evet, EVANS Susuz Radyatör Sıvısı, 100C derecede  su bazlı soğutucuların %1’ine kadar genleşir ve böylece, soğutma sisteminizde aynı doluluk düzeyinde Evans Susuz Radyatör Sıvısı kullanabilirsiniz.

 

S. EVAS Susuz Radyatör Sıvısını geçişten sonra ne kadar su kullanılabilir?

C. Tüm geçişlerde, ideal su içeriğinin %3.0’ı geçmemesi gerekir.

 

S. Su içeriğinin yüzdesi nasıl anlaşılır?

C. Su içeriği bir refraktometre ile belirlenebilir. Aşağıda EVANS Susuz Radyatör Sıvısının refraktometre okumalarına karşılık gelen su içeriği yüzdeleri verilmiştir.

 

R.I. Okuma.   EVANS Susuz Radyatör Sıvısı

1.43181          Hacim olarak %0 Su

1.43085          Hacim olarak %1 Su

1.42986          Hacim olarak %2 Su

1.42935          Hacim olarak %3 Su

1.42882          Hacim olarak %4 Su

1.42749          Hacim olarak %5 Su

 

S.Tavsiye edilen %3 su içeriğine ulaşamazsam ne olur?

C. %3 su içeriğinin üzerinde dahi, EVANS Susuz Radyatör Sıvısı tüm geleneksel su bazlı sıvılardan daha iyi bir performans gösterir. Ancak, yüksek performans ve zorlu koşullarda tam fayda sağlanmayabilir. Dönüşüm basmakları izlendiği sürece, su içeriği %3’ü nadiren geçer.

 

S. EVANS Susuz Radyatör Sıvısına su ekleyebilir miyim?

C. Evet fakat yalnızca acil durumlarda ekleyebilirsiniz. EVANS Susuz Radyatör Sıvısı suda tamamen çözünür fakat %5’i geçtiğinizde, EVANS Susuz Radyatör Sıvısının sağladığı faydalar azalır. EVANS Susuz Radyatör Sıvısıdan faydalanmak için, en kısa sürede tekrar EVANS Susuz Radyatör Sıvısı ile doldurmanızı tavsiye ederiz.

 

S. Eski soğutucumla aracımın dışında ne yapabilirim?

C Geleneksel antifriz / soğutucular toksiktir ve yerel düzenlemelere uygun olarak imha edilmesi gerekir.

S. EVANS Susuz Radyatör Sıvısı motorumun daha yüksek bir sıcaklıkta çalışmasını sağlar mı?

C. Motorun ve soğutucunun kullanım sıcaklığı 3-7C derece kadar artabilir. Ancak bu metal aksamın değil soğutma suyunun sıcaklığıdır, motorun içerisindeki sıcaklık, değerini korur ve su buharı çıkmaz. Motorlar EVANS Susuz Radyatör Sıvısı ile genellikle daha soğuk çalışır ve yağ hararetleri düşer.

S. Hangi motor soğutucuları su bazlıdır?

C. Piyasadaki tüm motor soğutucuları (genellikle %30 - %50 su / soğutucu oranına sahiptir). EVANS Susuz Radyatör Sıvısı, su bazlı olmayan tek soğutucudur.

 

S. Su bazlı soğutucu kullanan soğutma sistemlerinin işleyişinde ne gibi sınırlamalar vardır?

C. Soğutma sistemi, sistemin basıncına bağlı olarak, tüm kullanım koşullarında ve kapatıldıktan sonra soğutucuyu suyun kaynama noktasının altında tutmalıdır. Soğutucu sıklıkla suyun kaynama noktasında veya bu noktaya yakın bir derecede çalıştığından, bu zor bir iştir.

 

S. Su bazlı soğutucular çoğunlukla %50 glikol ve %50 sudan oluşur. Kritik sıcaklık neden karışımın kaynama noktası olmak yerine suyun kaynama noktasıdır?

Bir karışım çözeltisinin kritik sıcaklığı, zayıf olan çözeltinin kaynama noktasına eşittir ve karışımdaki zayıf çözelti buhara dönüşen sudur. Silindir kapağının içerisindeki bazı yerler o kadar çok ısı üretir ki, yakınındaki soğutucunun birazı kaynar. su bazlı soğutucu kaynadığında, ortaya çıkan %100 su buharıdır. Suyun çevresindeki soğutucunun, suyun kaynama noktasının üzerinde olduğu durumlarda, su buharı yoğunlaşamaz. Bu durumda, su buharı soğuk metal ile sıvı soğutucu arasında bir yalıtım duvarı oluşturarak, ısı transfer kabiliyetini %4'e kadar düşürür ve ısı transferinin durmasına motor bloğu, silindir kapağı, silindir gömleklerindeki metallerin sıcaklığının yüksek düzeylere çıkmasına yol açar.

S. 50/50 glikol / su karışımından (EGW) açığa çıkan buhar yaklaşık %100 su buharıdır?

C. Karışım kaynatıldığında, su kısmı glikol kısmından daha uçucu olduğu için, kısmen damıtılır. Glikol çözeltide kalmayı sürdürürken, su buharı kaçar.

 

S. Mavi/Yeşil ve Kırmızı/Pembe/Turuncu soğutucular arasındaki fark nedir?

C. Tek fark renktir fakat bazı endüstri yönergeleri de mevcuttur;

 1. Çoğu mavi/yeşil soğutucunun içinde OAT (organik asit teknolojisi) olmayan inhibitörler bulunur, inhibitörleri silikat ve fosfat içerir ve iki yılda bir değiştirilmesi gerekir.
 2. Çoğu kırmızı/pembe ve turuncu soğutucu OAT inhibitörleri içerir ve üç yıldan beş yıla kadar dayanır.
 3. 1990’lı yıllardan bu yana, çoğu üretici HOAT (hibrid organik asit teknolojisi) kullanmaya başlamıştır. HOAT bazlı soğutucular üç yıldan beş yıla kadar dayanır. Bunların herhangi bir renk türü bulunmamaktadır. (Yukarıdaki ürünlerin birbirine karıştırılmaması gerekir)
bottom of page