top of page

EVANS Nasıl Çalışır?

Su sıvı halde kaldığı müddetçe ısı iletkenliği en iyi olan maddedir, ancak su buhara dönüştüğünde ısı transfer kapasitesi neredeyse hiç yoktur.

 

EVANS susuz radyatör sıvısı motorlardaki ısının transferi için çok daha üstün bir akışkandır, 180°C’nin üzerindeki sıcaklıklarda bile kaynamaz (Kaynama noktası 191C derece).

 

Bir motor soğutma sistemi içinde en sıcak yüzeyler yanma odasına bitişik olanlardır, özellikle silindir gömlekleri ve silindir kapağı. Bu sıcak noktalarda suyun buharlaşarak etkili bir soğutmayı engellemesi ve performans kaybı ile gereksiz motor hasarına yol açması muhtemeldir (bkz. Suyun Fiziksel Sınırları). Soğutucu bu şekilde ısı transferi özelliğini kaybettikçe motor ısısı yükselerek daha fazla sıcak noktaya ve buhara sebep olur.

 

EVANS susuz radyatör sıvısı motorun bu sıcak noktaları etrafında kaynamayarak motor en uç şartlara maruz bırakıldığı zamanlarda dahi etkili soğutma performansını korur. Su buhara dönüştüğünde, soğutma sistemini basınçlı hale getirerek hortum ve diğer bileşenleri zorlar. EVANS susuz radyatör sıvısının daha yüksek olan kaynama noktası, sudan %75 daha az basınç oluşturarak radyatör ve hortumlardaki stresi bertaraf eder.


Su paslanmaya yol açan ve aynı zamanda motor metallerine ciddi oranda zarar veren elektrolitik aktiviteye sebep olan oksijen içerir (bkz. Suyun Kimyasal Sınırları). EVANS susuz radyatör sıvısı elektrolitik aktiviteyi ve dolayısı ile paslanmayı tamamen ortadan kaldırarak motorun ömrünü önemli ölçüde uzatır. EVANS Susuz Radyatör sıvısı -40°C ile 180°C arasında sorunsuz çalışır.

bottom of page