top of page

Dönüşüm

 

EVANS Susuz Radyatör Sıvısı’na geçmenin temel amacı su kaynaklı tüm sorunları ortadan kaldırırken dayanıklılığı ve motor ömrünü uzatmaktır. Özellikle de aşırı ısınmayı, paslanmayı, aşınmayı, basıncı ve detonasyonu engellemek ve servis masraflarını asgariye indirmektir.

 

Aşağıda verilen bilgiler sayesinde, EVANS’a yapılacak dönüşüm, motor mekaniği temel bilgisi olan biri tarafından kolayca uygulanabilecek bir süreçtir. Dönüşümün tamamlanma süreci bir kaç faktöre bağlıdır; bunlar arasında tecrübe, motor tasarımı ve atölye/tamirhane gibi öğeler yer almaktadır. İşlemi kendi başına yapacaklar için önerdiğimiz süre 3 saat iken, profesyonel teknisyenler için bu süre 1½ - 2 saattir.

 

Kamyonlar, jeneratör düzenekleri, tesisler vb gibi yerlerde gerekli olan daha büyük dizel motorlar için, dönüşümün profesyonel teknisyenler ya da EVANS dönüşüm merkezi tarafından yapılmasını öneririz.

Eğer dönüşümü yapılacak motor mevcut olarak su bazlı bir soğutucu ile doluysa, izlenmesi gereken prosedür madde 1'den 24'e tüm basamaklardır. Ancak motor / radyatör sistemi boş ise, yapılması gereken işlem sadece uygun olan EVANS soğutucuyu doldurmak ve tüm havanın soğutma sisteminden dışarı atıldığından emin olmaktır (madde 22 – 24).

 

EVANS Prep Fluid özel olarak formüle edilmiş olup, ilk boşaltımdan sonra soğutma sisteminde arta kalan su bazlı soğutucuları emmesi için geliştirilmiştir. Soğutma sisteminin tüm kısımları yer çekimi yardımıyla boşaltılamayacağından ve tüm boruları tek tek sökmek çok uzun zaman alacağından, böyle bir temizleme sıvısı tüm su bazlı soğutuculardan arınmanın en pratik yöntemidir.  Prep Fluid pas ve tortuyu kimyasal olarak temizlemek için geliştirilmiş bir formül değildir, fakat bu sıvının sirkülasyonu ve geri çıkarılması yapıldığı takdirde içeride serbest bulunan çökeltilerin dışarı atılmasına yardımcı olacaktır.

 

 

EVANS DÖNÜŞÜM sürecinde veya uygulama anında herhangi bir sorunuz olursa iletişime geçmekten çekinmeyin.

 

Destek Hattı: +90 533 058 5559 / Telefon: +90 212 286 6779

 

1. Sıcak bir motor üzerinde çalışmayın, gerekli güvenlik donanımını kullanın ve herhangi bir işlem yapmadan önce tüm talimatları okuyun.

2. Yeterli Prep Fluid ya da EVANS Susuz Radyatör sıvısına sahip olduğunuzdan emin olabilmek için fırsat bulduğunuz anda soğutma sisteminin kapasitesinin doğruluğunu denetleyin. Bunu denetlemeniz mümkün değilse, soğutma sistemini boşaltıp içerisinden ne kadar sıvı çıktığını ölçün ve çıkaramadığınız miktar için %10 ekleyin.

3. Soğutma sisteminin boşaltma musluğu ya da boşaltma tapasını bulun ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer motoru boşaltmak mümkün değilse devam etmenin bir faydası yok demektir.

4. Motoru çalışma sıcaklığına erişene kadar çalıştırın ve kalorifer radyatörü kumandasını açın ve en sıcak konumda açık tutun.

5. Gerekli sıcaklığa ve basınca ulaştığınızda, herhangi bir sızıntının ya da çok eskimiş bir parçanın olup olmadığını kontrol edin.

6. Motor soğutucunuzun dışarı akmayacağından emin olabilmek için tamir gerektiren parçaların tamirini yapın. Bu adım hem EVANS hem de diğer tüm soğutuculara yapılacak dönüşümler için geçerlidir.  Not: EVANS radyatör sıvıları hortumlar ya da radyatör üzerinde çok az miktarda basınç uygulayacaktır ancak az miktarda sızıntı ya da damlama sorunu varsa, sorunlu parçaların değiştirilmesi en doğrusu olacaktır.

7. Motorun ve radyatör sıvısının soğumasına müsade edin

8. Radyatörü ya da genleşme deposu kapağını dikkatlice çıkarın.

9. Boşaltma musluğunun / boşaltma tapasının altına uygun bir tepsi koyun.

10. Boşaltma musluğunu / boşaltma tapasını açın ve yerçekiminin etkisiyle su bazlı soğutucunun akmasını izleyin. Bu işlem birkaç dakika sürebilir.

11. Su bazlı soğutucunun çoğunluğu boşaltıldığında, radyatörün üst hortumunun kelepçesini gevşetip içeri düşük basınçlı yüksek volumlü hava vermekte fayda vardır. Prep Fluid kalan sıvıyı dışarı atacağı için bu işlem zorunlu değildir ancak eğer su bazlı soğutucunun ilk boşaltımda %90-98 oranında dışarı atımı sağlanılırsa, Prep Fluid’i iki ya da daha fazla kez kullanma imkanı elde edersiniz.

12. Tüm su bazlı soğutucuyu dışarı çıkardığınızda, sıvının miktarını ölçün, bu sıvıları güvenlik ve sağlık kurallarına uygun olarak atık toplamaya verin.

13. 6. adımda önerildiği gibi arızalı olan  ya da sızıntı yaptığı aşikar olan soğutma sistemi parçalarını tamir edin ya da değiştirin.

14. Boşaltım tapasını kapatın. Radyatörün üst hortumunu yeniden takın ve kelepçeleri sıkılaştırın.

15. Tüm sistemde etkili bir sirkülasyon sağlandığından emin olabilmek için yeterli miktarda Prep Fluid’i  soğutma sistemine doldurun. Bazen sistemin alabileceği kapasiteden az miktarda Prep Fluid kullanmak problem  yaratmasa da, bizim tavsiyemiz normal seviyelerde Prep Fluid kullanmanız yönündedir.

16. Radyatör yada genleşme deposunun kapağını açık bırakın, böylece içeride hapsolan hava dışarı atılacaktır.

17. Motoru çalışma ısısına ulaşana kadar çalıştırın.

18. Motor ve radyatör sıvısı ısısı arttıkça radyatör sıvısı genleşecektir. Ayrıca hava sistemden dışarı atıldıkça, bu durum soğutucunun radyatörden ya da genleşme deposundan çıkmasına neden olabilir. Prep Fluid’in ya da radyatör sıvılarının egzoz sistemi üzerine damlamasını engellemek için gerekli önlemleri alın. Hem %50 su bazlı soğutucular hem de EVANS susuz rayatör sıvısı çok kızgın bir egzozla (rengi neredeyse kırmızı olan) temasa geçmek gibi ekstrem koşullarda yanabilirlar.

19. Tüm hava dışarı atıldıktan ve Prep Fluid normal çalışma seviyesinde doldurulduktan sonra radyatör yada genleşme deposu kapağını kapatın.

20. Soğutma sistemi parçalarını sızıntılara karşı kontrol edin. Altıncı adımda bahsedildiği üzere EVANS soğutucular su bazlı soğutuculara kıyasla çok daha az basınç uygularlar, bu yüzden sızıntılar önlenmeye meyillidir. Ancak dönüşümü yapılacak motorun sızıntı yapmaya eğilimi varsa, sistem bütünlüğünün onaylanması için Prep Fluid’in bir hafta boyunca kullanılmasını öneriyoruz.

21. 7 – 12. Adımları tekrar edin (su bazlı soğutucuların Prep Fluid ile değiştirilmesi). Daha önce de bahsedildiği üzere Prep Fluid kapalı bir kapta muhafaza edildiği sürece birçok defa kullanılabilir.

22. Soğutma sistemini motor için uygun olan EVANS susuz radyatör sıvısı ile doldurun. Örneğin seri üretim otomobiller için Power Cool 180°, İş Makinaları ve Jenaratörler için Heavy Duty 180° vb.           Su bazlı soğutucular için kullanılan miktarın aynısını kullanın.

23. 14 – 19. Adımları tekrar edin (Prep Fluid’in EVANS radyatör sıvısı ile değiştirilmesi)

Alüminyum arkalıklı “EVANS- Su eklemeyiniz” kırmızı etiketi radyatör yada genleşme deposunun üzerine yapıştırın, ayrıca ek plastik çıkartmaları motor bölümüne ya da bitişik bölgelere yapıştırın.

24. Soğutma sisteminin boşaltılmasını gerektiren motor bakımı durumlarında, EVANS radyatör sıvısının ağzı kapatılabilecek kaba boşaltıldığında, tekrar doldurulana kadar kapalı rutubetsiz şekilde muhafaza edildiğinden emin olun.

bottom of page